Tomas Seikalis

Vidaus sandoriai pagal naująjį viešųjų pirkimų reglamentavimą

Naujasis Viešųjų pirkimų įstatymas(VPĮ) ir Pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ar pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų, įstatymas (PĮ) įsigaliojo 2017 m. liepos 1 d.

Naujoje Viešųjų pirkimų tvarkoje panaikinta galimybė sudaryti vidaus sandorius valstybės įmonėms, akcinėms bendrovėms ir uždarosioms akcinėms bendrovėms, kuriose valstybei nuosavybės teise priklausančios akcijos suteikia daugiau kaip ½ balsų visuotiniame akcininkų susirinkime.

Jei perkančioji organizacija tokį statusą yra įgijusi ne dėl valstybės kapitalo, o dėl kitų sąlygų, draudimas sudaryti vidaus sandorius jai negalios, tad galimos įvairios šios normos interpretacijos. Taip pat nesuteikta galimybė vidaus sandorius su savo įmonėmis sudaryti privataus kapitalo įmonės perkantiesiems subjektams, veikiantiems energetikos, transporto ar angliavandenilių gavybos srityje. Be to, neleidžiama sudaryti vidaus sandorių su perkančiąja organizacija / perkančiuoju subjektu, kuriame tiesiogiai dalyvauja privatus kapitalas.

Šalims yra privalu viešinti patirtas išlaidas / gautas pajamas iš vidaus sandorio. Tokios sąskaitos turės būti teikiamos (gaunamos) per informacinę sistemą E. sąskaita. Taip pat, sudarius vidaus sandorį (sutartį) ar jo pakeitimus, sandorio kopijas bus privalu viešinti Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje.

Taigi naujos vidaus sandorio sudarymo sąlygos yra aktualios savivaldybėms ir jų valdomoms įmonėms.

Vidaus sandoriai gali būti sudaromi tik tarp organizacijų (subjektų), kurie vieni kitų atžvilgiu įgyvendina pirkimų įstatymuose nustatytą kontrolę bei per pastaruosius 3 finansinius metus ar pagal veiklos planus 80 proc. pajamų gauna iš kontroliuojančiosios organizacijos (subjekto).

Vidaus sandoriams sudaryti nereikės VPT sutikimo, bet šiuos sandorius bus galima sudaryti tik išimtiniais atvejais, kai, įvykdžius viešai skelbiamą viešąjį pirkimą ir sudarius pirkimo sutartį, bus neįmanoma užtikrinti paslaugos teikimo nepertraukiamumo, geros kokybės ir prieinamumo.

VPĮ ir PĮ nustatytas vidaus sandorių sudarymo teisinis reguliavimas suteikia privilegijų savivaldybėms. Joms suteikiama galimybė nevykdyti konkurencingos viešojo pirkimo procedūros, savaip interpretuoti vidaus sandorio sudarymo sąlygas ir pirkti iš savo pačių įsteigtų ir kontroliuojamų įmonių.

Dar anksti spręsti, kaip praktikoje vyks pasiruošimas sudaryti vidaus sandorį. Tam didelę įtaką darys Viešųjų pirkimų tarnyba ir Konkurencijos tarybos išaiškinimai bei teismų praktika, kuri turėtų „užkamšyti“ visas netobulo vidaus sandorio sudarymo sąlygų reglamentavimo spragas. Nepaisant to, jau dabar aišku, kad pirkėjui reikės atlikti rinkos tyrimą ir prašyti rinkos dalyvių pateikti konsultacijas dėl pirkimo objekto, suinteresuotumo dalyvauti konkurse, konkrečios situacijos tam tikroje rinkoje ir pan. Tokiu būdu perkančioji organizacija / perkantysis subjektas turės parengti rašytinį pagrindimą, kuriame turės būti nurodyti išimtiniai atvejai, nurodantys konkurencingos procedūros netikslingumą ir leidžiantys sudaryti vidaus sandorius. Nenustačius minėtų išimtinių sąlygų, bus privaloma skelbti viešąjį pirkimą, kad visi tam tikroje rinkoje suinteresuoti tiekėjai galėtų pateikti pasiūlymus. Beje, pirkimų procedūrose laisvai konkuruoti turi būti sudaromos sąlygos tiek privačioms, tiek ir, pavyzdžiui, savivaldybės įmonėms.

Išanalizavus VPĮ 10 straipsnyje ir PĮ 19 straipsnyje nustatytas vidaus sandorio sudarymo sąlygas, galima konstatuoti, kad naujasis pirkimų reglamentavimas ir jo neesminiai pakeitimai nepagerino konkurencinės aplinkos bei sudarė sąlygas įvairioms teisinėms interpretacijoms, kurias ateityje turės išaiškinti teismų praktika.

Skelbta 2017-08-28 https://www.vz.lt/verslo-aplinka/2017/08/28/vidaus-sandoriai-pagal-naujaji-viesuju-pirkimu-reglamentavima