Tomas Seikalis

Savivaldybėms užsienio investicijų nereikia

http://www.siauliai-r.sav.lt

Prašau visų atkreipti dėmesį į Lietuvos savivaldybių administracijų interneto tinklalapių versijų anglų kalba turinį ir pagalvoti apie tų versijų tikslą bei naudą. Situacija yra tokia pat apgailėtina, kaip ir Lietuvos įvaizdžio užsienyje kūrimas. Nesuprantama ko blogas mūsų valstybės herbas, istorinė vėliava ar trispalvė, kodėl dar reikia kurti visokius logotipus, juoką keliančius šūkius ar pristatinėti taip šalį, kad vėliau tenka dėl to raudonuoti.
Bet grįžkime prie savivaldybių administracijų interneto tinklalapių. Minėtuose tinklalapiuose užsienio kalba (anglų, rusų, lenkų, vokiečių, prancūzų ir pan.) skelbiama informacija skirta užsieniečiams bei asmenims besidomintiems investicine aplinka konkrečiame regione. Kadangi turistai augiau informacijos gali rasti apie konkretų regioną ar miestą turizmo informacijos centro portaluose, tai vienintelis užsienio kalba savivaldybės administracijos tinklapio tikslas yra glaustai pateikti informaciją apie savivaldybę ir pateikti visą informaciją apie investavimo galimybes, regiono patrauklumą, perspektyvas investuotojams.
Apžvelkime kaip didžiosios Lietuvos savivaldybės anglų kalba pristato save investuotojams savo pačiose tinklalapiuose. Vilniaus miesto savivaldybė (www.vilnius.lt/index.php?992979069) tiesiog pateikia pranešimus spaudai apie įvykius Vilniuje susijusią su administracija, taryba ar meru. Rodos Vilniui nereikėtų reklamuotis, Lietuvos sostinė, o ir taip dažniausiai tai būna pirmas pamatytas miestas Lietuvos svečiams. Nieko įdomaus investuotojams tinklalapyje anglų kalba nepaskelbta, paskutinis pranešimas dar nuo Kalėdų arba kažkelintų metų filmukas, kaip meras traiško draudžiamose vietose paliktus automobilius šarvuotu transporteriu. Tuo tarpu bent Rygos savivaldybės portale (www.riga.lv/EN/Channels/About_Riga/default.htm) yra paskelbta mirganti reklaminė juosta (angl. banner) „Invest in Riga“. O Vilniaus rajono savivaldybės administracijos interneto tinklalapio angliškojoje versijoje (www.vrsa.lt/go.php/pol/t/10) apie galimybę pradėti verslą, investavimo sąlygas ar rajono patrauklumą užsienio verslininkas nieko nėra iš viso paskelbta, tik atkartoti išversti į anglų kalbą pranešimai spaudai ir aktualijos. Labai galia, kad ši savivaldybė nesistengia pritraukti verslo, sukurti daugiau darbų vietos, gi Vilniaus rajonas atrodo prasčiau nei koks Skuodo rajonas, o visgi juosia Lietuvos sostinę.
Galima pagirti atnaujintą Kauno miesto savivaldybės interneto tinklalapį. Paspaudus angeliškąją versiją (www.kaunas.lt/index.php?2928940587), pastebimas skyrius „Business“ bei kitą investuotojams aktuali informacija. Tuo tarpu Kauno rajono savivaldybės interneto tinklalapio angeliškojoje versijoje (www.krs.lt/portal/portal/krsen) vaizdas apgailėtinas. Griūvančios panemunės pilies ir mero kabineto nuotraukos, informacija apie rajono simbolika, ir truputis apie rajoną bei jo istoriją. O vis dėl to Kauno rajonas yra Lietuvos centre, kurį jungia transporto mazgai ir logistikos centrai bei šokia tokia pramonė ir gan stiprus žemės ūkis. Kam reikalingi du merai viename mieste, koks tikslas tokiai mažiai šaliai turėti Kauno miesto ir Kauno rajono savivaldybės administraciją su būstinėmis Kaune, ar Vilniaus miesto ir Vilniaus rajono ir pan.
Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos interneto tinklalapio angliškąją versiją (www.klaipeda.lt/lit/English/1) yra pati geriausia. Matoma visą pagrindinė informacija, kodėl investuotojas turi pasirinkti Klaipėdą. Tikrai profesionalus darbas, panašu į puikų VšĮ Investuok Lietuvoje interneto tinklalapį. Bet deja, Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos interneto tinklalapyje (www.klaipedos-r.lt/go.php/lit/English) tik po 20 sekundžių radau kur yra skelbiama informacija anglų kalba. Ką radau verta drausminės nuobaudos atsakingam administracijos darbuotojui. Klaipėdos rajonas nepatalpino jokios naudingos informacijos investuotojams ir turistams – visiškas nulis. Tai nusikalstama, žinant kokios patrauklios turizmui ir verslui yra pamario vietos. Pavyzdžiui, naftos gavyba ir pan.
Pagaliau Šiaulių miesto savivaldybės administraciją (edem.siauliai.lt/lit/English) suvokė, kad ne rašinėliais anglų kalba apie Saulės mūšį pritrauksi investuotojus, o konkrečia informacija apie investicijų sąlygas, mokestinę aplinką ir t. t. Tiesiog įspūdingai atrodo tinklapio fono nuotrauka – besileidžiantis krovininis Boeing 747 lėktuvas. O tuo tarpu Šiaulių rajono savivaldybės administracijos interneto tinklapio angeliškojoje versijoje (www.siauliai-r.sav.lt/lit/English) paskelbta informacija yra skurdi, investuotojui neinformatyvi ir moksleivio lygio. Turbūt Wikipedia galima apie Šiaulių rajoną rasti daugiau informacijos.
Skuodo, Pasvalio, Akmenės ir Vilkaviškio rajonų savivaldybių interneto tinklalapiai arba neturi anglų kalba puslapio arba jame jokia informacija nepaskelbta.
Tai tik keletas savivaldybių administracijų interneto tinklalapio anglu kalba turinio apžvalga, dar yra likę keturiasdešimt savivaldybių, kurių daugumą skelbią tik informaciją koks Livonijos ar Kryžiuočių ordinas ką sudegino kuriais metais, jog rajone teka upė, o šalia upės yra miškas ir pan. Ši informacija yra skirta turistams, bet ne investuotojams. Savivaldybių merai ir administracijų darbuotojai turi „sirgti“ investuotojų paieškos ir darbo vietų kūrimo liga, bet deja jiems labiau rūpima ES lėšų įsisavinimas, o ne „investavimas“. Žinoma, Lietuva pagal daugelį kriterijų, iš kelių šimto pasaulyje valstybių, patenka į geriausių šalių penkiasdešimtuką, bet kodėl nepasistengus patekti į dešimtuką.

Skelbta 2014-03-31 https://www.infolex.lt/portal/start.asp?Tema=54&str=54621, 2014-04-03 https://lietuvosdiena.lrytas.lt/aktualijos/2014/04/03/news/savivaldybems-uzsienio-investiciju-nereikia-4687517/, 2014-04-07 https://www.delfi.lt/verslas/verslas/t-seikalis-savivaldybems-uzsienio-investiciju-nereikia.d?id=64471502.